אופנועים רכיבה נכונה אתר האופנועים הישראלי

חנות |  ראשי |  לוח |  פורום |  MotoTec |  קישורים |  חדשות |  משאל |  חדש בשוק


פיצויים על נזקי גוף בתאונות דרכים / ש.פ.ד

לאור מספר דיונים שנערכו לאחרונה בפורום בנושא זה, ובהתחשב בעובדה (המצערת) שאופנוענים נדרשים לנושא בתדירות גבוהה יחסית (ומתלוננים על גובה מחירי הביטוח), נראה לי שסיכום קצר בנושא זה יכול להאיר את עיני המשתתפים, ולהועיל לכל אלו שמוצאים את עצמם כואבים וזקוקים לפיצוי.

רק הבהרה קצרה תחילה: אני מתנגד נמרצות לכל אופן של הונאת הביטוח, ומי שמעוניין להוציא כספים מהביטוח למרות שלא נפגע כל פגיעה משמעותית, לא ימצא כל סיוע בדברים אלו. הדברים נועדו לסייע לכל מי שנפגע בפועל וזקוק לפיצוי.

הדברים אינם ממצים, מקיפים, או חד משמעיים דיים’ כדי שניתן יהיה להסתמך עליהם ולפתור את הנפגע מהעזרות בעו"ד, שתחום משפטי זה הנו תחום התמחותו. מי שבוחר להמנע מהעזרות בעו"ד, יפגע מהחלטה זו, הן בכך שמועד קבלת הכספים על-ידו יתעכב, ובעיקר מבחינה זו שיקבל פיצוי נמוך מאשר ניתן היה להשיג עבורו. לתשומת לבכם – לעוה"ד משלמת חברת הביטוח אחוזים שנקבעו בחוק, כך ששכירת עו"ד לטיפול בנושא הפיצויים לא תפגע כלל בפיצוי אותו יקבל הנפגע!

רקע בסיסי:

נושא הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים מוסדר במדינת ישראל במסגרת חוק ששמו "חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים". החוק קובע שני עקרונות בסיסיים:

א. כל אדם (בחריגים מסויימים) זכאי לפיצוי על נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת דרכים. הפיצוי ישולם על-ידי ביטוח החובה של הרכב בו נסע, או (אם היה הולך רגל) הרכב שפגע בו. מקביעה זו נגזרת החובה המוטלת בארץ על כל רכב להחזיק בביטוח חובה.

דרך אגב, אחד החריגים בחוק הנו לגבי נהג ברכב לו אין ביטוח חובה בתוקף. הערה זו היא לתשומת לב כל הרוכבים ללא ביטוח – אם תפגעו, איש לא יפצה אותכם, וגם לא ישלם לכם על הוצאות ביה"ח (שעשויות להגיע למאות אלפי שקלים)!

ב. הפיצוי ניתן לנפגע מבלי קשר ב"אשם". במרבית ארצות העולם, צריך נפגע להוכיח כי רכב שפגע בו אשם בתאונה כדי לקבל פיצוי כלשהו. בארץ, שאלה זו כלל אינה עולה לדיון.

המטרות הבסיסיות שהנחו את כותבי החוק היו להביא למצב בו כל נפגע בתאונת דרכים יפוצה על נזקיו (כאמור – בחריגים בודדים), לדאוג שהליך בירור גובה הפיצוי הראוי יהיה יעיל ומהיר ככל האפשר (בעבר ההליך היה מסורבל ביותר, היות ורק לשאלת ה"אשם" הוקדש המון זמן שיפוטי), ולדאוג שלא יווצר מצב בו יפסקו פיצויים מופרזים.

מייד לאחר התאונה:

הייתם מעורבים בתאונה? נפגעתם פגיעה של ממש, או שקיים חשש שמה קיימת פגיעה כזו? – לכו מייד להבדק! מהבחינה הרפואית – רצוי לוודא שלא נפגעתם, או לקבל טיפול מתאים. מן הבחינה המשפטית, שבה אנו עוסקים כאן – הבדיקה הרפואית, במסגרתה נרשמות טענות הנפגע לגבי הפגיעות מהן הוא סובל, מהווה בסיס והוכחה לעובדה כי הרוכב אכן נפגע בתאונה, ומשמשים כדי לשייך פגיעות גופניות לתאונת הדרכים.

קראו את סיכום המחלה שאתם מקבלים בסיום הטיפול הרפואי (אם שכבתם במחלקה אורטופדית במשך שלושה שבועות נושא זה פחות חשוב) כדי לוודא שכל תלונה שלכם נרשמה. יהיה קשה מאוד לשכנע שופט שקריעת הרצועות בברך קשורה לתאונה, אם בטופס השחרור מצויינות רק תלונות לכאב בצוואר ובמרפק ימין...

כיוון שנושא תאונות הדרכים מטופל על-ידי חברות הביטוח ולא על-ידי קופות החולים, תצטרכו להביא אל ביה"ח אישור מהמשטרה על תאונת הדרכים, שאם לא כן, יחייב אותכם ביה"ח על הטיפול הרפואי שניתן לכם. בעבר אופנוענים נטו להמנע מפנייה לבי"ח בגלל נוהג נלוז של אנשי המשטרה לשלול אוטומטית את רשיונו של כל רוכב שפנה אליהם לקבלת אישור זה "עד לחקירת התאונה", גם במקרים של רוכבים שהחליקו בשטח. לא מעט רוכבים הפסידו כך פיצוי לו היו זכאים. ככל שאני יודע – כיום, המשטרה אינה נוהגת כך.

עברו כמה שבועות/חודשים:

סנריו ראשון: לא ממש קרה לכם כלום, המכה במרפק כאבה כמה ימים, אבל היום אתם כבר לא זוכרים באיזו יד היא הייתה (בלי לבדוק בטפסים מביה"ח), הרצועות הקרועות בברך לא מפריעות לכם לשחק כדורסל ו... בקיצור, עזבו את העניין. אם ממש ממש כאב לכם, התקשרו לביטוח, כנראה תוכלו לקבל כמה אלפי שקלים כפיצוי על הכאב והסבל (נדבר על כך בהמשך) וסעו לשלום – בזהירות!

סנריו עגום יותר: נפגעתם ממש! שכבתם בבי"ח, יש לכם פלטינות בעצם הטיבולה, עברתם פזיוטרפיה, ועדיין אתם סובלים מכאבים שלא חלפו, וכנראה שגם לא יחלפו לגמרי לעולם.

במקרה זה, חכו בסבלנות! כדי לתבוע פיצוי בצורה יסודית, המצב הפסיולוגי שלכם צריך להתייצב, כדי שהרופא שימנה השופט כמומחה יוכל לקבוע איזה נזק הנו קבוע, אחרת הרופא יורה לכם לחזור אליו שוב לאחר תקופה, וביינתיים סתם תעצבנו את השופט.

אה כן – אם יש ספק שזהו מצבכם – קחו עו"ד! הרי ממילא לא אתם משלמים לו. רק תקפידו לקחת עו"ד טוב, שנזקי גוף הם תחום התמחותו. עו"ד רע עלול לגרום לכם נזק רב.

זכרו, ההליך הנו מסורבל מעט, איטי, ורק סבלנות (ועו"ד טוב) תבטיח שתקבלו את מקסימום הפיצוי שאתם זכאים לו. תנו לעוה"ד לעשות את עבודתו, האינטרסים שלכם, בשלב זה, הנם זהים.

אז לאיזה פיצוי אתם בעצם זכאים?:

שלושה סוגים:

א. "כאב וסבל" - הפיצוי הנ"ל מורכב מסכום כסף הקבוע בחוק ומתעדכן בהתאם למדד. כיום סכום זה עולה מעט על 15,000 ש"ח, וכן סכום נוסף בגין כל יום אשפוז. אם הפגיעה שלכם היתה קלה יחסית, הפיצוי שתקבלו, בהסדר עם חברת הביטוח, יהיה, כמובן, נמוך יותר. נפסק גם סכום כסף בגין "נכות קוסמטית" שקובע הרופא שמינה השופט, כנגזרת מהסכום שמפורט לעיל.

ב. נזקי עבר – תשלום עבור הטיפול הרפואי (מועבר ישירות אל ביה"ח), מוניות בתקופה בה לא יכולתם לנהוג, ציוד רפואי שרכשתם, הפסד ימי עבודה, וכיוב´.

חשוב מאוד לשמור קבלות לתקופה זו. ללא קבלות בד"כ לא תקבלו פיצוי.

במידה ולא נגרם לגופכם שום נזק קבוע, ולא משנה כמה ימים סבלתם בביתכם בגלל הפגיעה, סיכום א´ ו- ב´ הוא מקסימום הפיצוי שתוכלו לקבל.

ג. נזקים עתידיים – פה קבור הכלב! המנגנון הוא כזה: נקבעים לכם אחוזי נכות (נכות רפואית) ובתורו עוה"ד שלכם עושה מאמץ לשכנע את השופט שמשמעות אחוזי הנכות שלכם היא שקיים סיכון גבוה ששכרכם בעתיד יהיה נמוך, עקב כך, מהצפוי באורח רגיל (כלומר הנכות היא "תפקודית" – פוגעת ביכלתכם לתפקד ולעבוד). עוה"ד גם ינסה לשכנע את השופט שפוטנציאל ההשתכרות שלכם הוא גבוה ככל האפשר. הפיצוי שתקבלו יהיה היוון ("היוון" הוא בעצם ההפך מריבית והצמדה. כיוון שמקבלים את כל הכסף מייד, ולא בתשלומים חדשיים לאורך הרבה שנים, מפחיתים מסכום הכסף את הריבית שתוכלו לקבל בתקופה הזו, אם תפקידו את הכסף בבנק, כי הרי הכסף לא אמור היה להיות של הנפגע, ומשהו אחר היה אמור להנות מהריבית הזו...) של הסכום שנגזר מאחוז הנכות התפקודית שנקבע, מסכום ההשתכרות הפוטנציאלית שנקבע, החל מיום הגשת התביעה ועד גיל הפנסיה.

תוכלו גם לקבל פיצוי בגין הוצעות שצפויות לכם בעתיד בגלל הפגיעה (צורך בעוזרת, משלוחים מהסופר וכיו"ב).

תאונת דרכים או תאונת עבודה?:

התאונה קרתה בדרך לעבודה, במהלך העבודה, או בדרך ממנה אל ביתכם? מדובר לא רק בתאונת דרכים, אלא גם בתאונת עבודה. במצב זה, הנכם יכולים לקבל פיצוי מחברת הביטוח, או מהביטוח הלאומי. אתם גם רשאים לקבל פיצוי חלקי מכל אחד מאלו בנפרד, אך אינכם יכולים לקבל פיצוי כפול. נושא זה הינו רגיש, ובעל חשיבות, ולכן – תנו לעו"ד שהתמחותו בנזקי גוף להחליט עבורכם לגבי הדרך הנכונה לנהוג. אני מתכוון להתייחס רק לכמה נקודות כלליות:

א. ההליכים במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים הנם בד"כ יעילים וקצרים יותר מאשר אלו בפני הביטוח הלאומי. ברוב המקרים, בית המשפט גם קובע פיצוי גבוה יותר.

ב. זוהי עובדה ידועה שבמסגרת וועדות הביטוח הלאומי ניתנים אחוזי נכות נמוכים יותר מאשר במסגרת בית-המשפט, עבור פגיעה נתונה – מה שכמובן שב ומוביל אל א´. שימו לב: אם נקבעו לכם אחוזי נכות במסגרת הביטוח הלאומי, בית המשפט ייתיחס אליהם כנתון ויסרב למנות מומחים רפואיים מטעמו לקביעת הנכות בשנית.

ג. ימי מחלה – אם נעדרתם ממקום העבודה בגלל התאונה פתוחות בפניכם כמה דרכים. הראשונה, לקבל משכורת כרגיל, על-חשבון ימי מחלה הצבורים לכם. במקרה זה תהיו זכאים לקבל פיצוי (במסגרת נזקי העבר) על אובדן ימי המחלה, בגובה השכר שקבלתם על חשבונם. אפשרות נוספת היא לספק למקום העבודה אישורים שיאפשרו להם לשלם לכם את המשכורת מכיס הביטוח הלאומי. בממקרה כזה, לא תאבדו ימי מחלה (צריך לבדוק ולוודא בתלוש המשכורת), ומצד שני, לא תוכלו לתבוע פיצוי על סכום זה מחברת הביטוח.

משלב הגשת התביעה:

בעקרון, בשלב זה מנהל עו"ד את כל העניינים, ולנו נותר רק לעשות כדבריו ולקוות שבחרנו עו"ד טוב ולחכות בהרבה סבלנות. במרבית המקרים, אין גם שום צורך שנגיע בעצמנו אל בית-המשפט. בכ"ז נראה לי שתאור בסיסי של ההליכים בבית-המשפט יכול לסייע...

א. הגשת תביעה – אין ממש מה להוסיף בעניין זה.

ב. מינוי מומחה רפואי – כאמור, הדרך לקבלת פיצוי גבוה עובר דרך קביעת נכות רפואית. בהתבסס על התעוד הרפואי שהצטבר במהלך הטיפולים, יבקש עוה"ד שלכם, מהשופט, למנות מומחים בתחומים בהם נראה כי נגרמה פגיעה. על רובם תהיה הסכמה (עורכי-דין בתחום הנזיקים לא מתנגדים "סתם" להליכים שמבקש הצד השני), חלק מהמומחים ימונו על-ידי השופט למרות ההתנגדות של חברת הביטוח, ובחלק מהמקרים לא ימונה מומחה.

את שכר המומחים משלמת ברוב המקרים חברת הביטוח. במקרה שמתבקש מינוי של מומחה בתחום שלפי המסמכים הרפואיים לא נגרם בו נזק, ייתכן והשופט יאשר את המינוי בתנאי שאם המומחה יחליט שבתחום מומחיותו לא נגרם נזק – התובע ישלם את שכר המומחה.

בכל מקרה, השופט ישמע, ויקבל חוו"ד רק ממומחים שהוא עצמו מינה. תנאי זה כתוב בחוק, ולכן אין כל טעם בפניה עצמית לרופא כדי שיכתוב חוו"ד עבור התביעה. לכלל זה יש מעט מאוד חריגים ונדבר עליהם בהמשך.


ג. תחשיבי נזק – לאחר קבלת חוו"ד מהרופאים שמינה בית המשפט מגישים לשופט, כל אחד מהצדדים (חברת הביטוח והתובע), תחשיב של הפיצוי שהם רואים כראוי בהתחשב בחווה"ד. בד"כ בדיון בית-המשפט שלאחר מכן יציע השופט לצדדים סכום פשרה שנראה לו ראוי.

ברוב המקרים, בשלב זה מסתיים בעצם ההליך. השופט ראה את כל הנתונים, הביע את דעתו לגבי הפיצוי הראוי, ויהיה מאוד קשה לשכנע אותו שמגיע לנפגע פיצוי גבוה יותר (או נמוך יותר לצורך העניין). שימו לב – "קשה מאוד" אבל לא "בלתי אפשרי"!

ד. הוכחות – במידה ועו"ד שלנו החליט שבכ"ז קיים סיכוי שיוכל לשכנע את השופט לפסוק פיצוי גבוה מזה שהציע קודם, או זה שחברת הביטוח מסכימה לשלם, מגיע שלב ההוכחות. בשלב זה נשמעת עדותו של הנפגע (שייספר לשופט כמה הנכות מקשה עליו לעבוד - כלומר היא "תפקודית"). יישמעו גם עדים של חברת הביטוח (כמו חוקרים פרטיים) שינסו לשכנע את השופט שלנפגע אין כל קושי תפקודי.

בשלב זה יש אפשרות לבקש רשות מהשופט כדי לחקור את המומחה הרפואי בבית המשפט, כדי לגרום לו במסגרת החקירה לשנות את חווה"ד שכתב. ניתן גם לבקש רשות מהשופט להביא חוו"ד או עדות של רופא מטעם התובע (או חברת הביטוח) כדי שיסייע לסתור את חווה"ד של המומחה שמינה השופט. ברובם המוחלט של המקרים יסרב השופט לאשר חקירת המומחה בביה"מ. במקרים מאוד נדירים השופט יאשר הבאת חוו"ד עצמאית.

ה. סיכומים – כל צד מגיש לשופט סיכום כתוב של טענותיו, במסגרתו גם חישוב נזק חדש שמתבסס גם על העובדות שהתגלו במסגרת שלב ההוכחות.

ו. פסק הדין – זה השלב בו אנו מגלים אם היה כדאי לנהל את ההליכים מאז שלב תחשיבי הנזק, או שסתם בזבזנו זמן (או אפילו הפסדנו כסף...).

חשוב להדגיש, כל ההליך הזה אורך זמן רב! שנה ומחצה במידה והמשפט נגמר בפשרה. שנתיים-שלוש אם נמשך עד למתן פסק דין. ניתן לזרז את חלק מההליכים, אבל הסבלנות היא המצרך הדרוש ביותר מצד התובע בשלב זה.

כמה כסף יקבל עוה"ד?:

אז כך – כאמור, את שכר עוה"ד משלמת חברת הביטוח בסופו של ההליך. יש אנשים הסבורים כי שכרו של עוה"ד פוגע בפיצוי הסופי שמקבל הנפגע, אבל לא כך הדבר – השופט (וחברת הביטוח במקרה של פשרה) לוקחים בחשבון את העובדה שנדרש שכר לעו"ד בקביעת סכום הפיצוי. כמעט בכל מקרה הפיצוי שיקבל נפגע לא מיוצג יהיה נמוך מהפיצוי שיקבל נפגע מיוצג על-ידי עו"ד.

החוק קובע במפורש את שכר הטרחה המקסימאלי אותו זכאי עו"ד לדרוש עבור טיפול בנפגע תאונת דרכים:

א. במקרה של פשרה קודם להגשת כתב תביעה לבית המשפט – 8%

ב. במקרה של פשרה במהלך הדיונים בבית המשפט – 11%

ג. במקרה בו ניתן פסק-דין על-ידי השופט – 13%

לכל אלו יצורף מע"מ והם יחושבו על הסכום הכולל שנפסק כפיצוי.

סיכום כללי:

הרי לכם סיכום כללי של הליכים קבלת הפיצוי על פגיעה בתאונת דרכים, מעבר ליידע הכללי הכלול כאן, המסקנה אליה הקורא אמור להגיע היא שצריך לנהל את ההליכים באמצעות עו"ד שהרי חברת הביטוח משלמת לו, ובעיקר – הוא יודע את עבודתו, וישיג עבור הלקוח שלו פיצוי גבוה מזה שהלקוח היה עשוי להשיג עבור עצמו! אם הגעתם למסקנה אחרת, כנראה שלא הייתי ברור...

אה כן! – הדברים כלליים מדי; ייתכן והם כוללים אי-דיוקים; לא הייתי מתייחס אליהם בתור עצה משפטית, אילו הייתי אתם; ובכל מקרה הם לא יכולים לבוא במקום התייעצות עם עו"ד שזהו תחום מומחיותו!

רכבו בזהירות,

ש.פ.ד

למאמר בתפוז

איך לנהוג לאחר תאונה / עו"ד אבנר גולוב
מאמרים נוספים  

הונדה מבשרת על יציאת ה CB 1300 לאירופה
הורנט 600 החדש ל 2003
בלמים - מכיר ?! בייקס
לעבור את החורף יבשים
עמותת רוכבי השטח מרוץ 6 בן-שמן
מיגון למקרי תאונה - קסדות, כפפות, חליפות ונעליים
יריד ויתקין - מרוץ המוטוקרוס מספר 6
הענק העדין
אני נהג מרוצים, ואתה?
המלצות לרכישת 50 סמ"ק
דגמי הסופרמוטו החדשים של KTM
תערוכת מינכן
ויברציות לשנת 2003
ימהה YZF-R6 לשנת 2003 החשיפה המלאה
איך מוציאים רישיון לאופנוע ?
מאבק בתאונות הדרכים ?
רכיבה על רטוב
לווייתן של יבשה, בורגמן 650
נובח, אבל לא נושך (ימאהה בולדוג)
כמה טיפים חשובים בעת קניה ומכירת אופנוע
חמישה כללים בסיסים לשמירה על חייכם
גלעד והאנפילד
לראש הדף 

כתוב לנו |  אודות |  הסכם שימוש |  ש"ות |  הצהרת פרטיות |  החשבון שלי |  פורום |  בייקרס

   XNET Smart Solutions All rights reserved © 1998-2003